Kalite Güvence

Kalite Güvence Müdürlüğü sahip olduğu bilgi, birikim ve teknoloji ile malzemenin firmamıza girişinden ürünün müşterilerimize ulaştırılmasına kadar olan süreçte imalat kalite kontrol yöntemleri ile kaliteli ve müşteri isteklerine uygun üretim yapıldığını denetlemektedir. Sahip olduğu laboratuvarlarda hammaddenin ve imalat sırasında çıkan ürünlerin kalite kontrolü gerçekleşmektedir.

Boyutsal Ölçme Laboratuvarı
Kalite Güvence Müdürlüğü Ölçme Laboratuvarı imalat operasyonlarında ihtiyaç duyulan ölçüm taleplerini karşılaşayacak şekilde ölçme cihazı ve ekipmanlarla donatılmıştır. Hassas ölçüm gerektiren imalat şartlarında atölyelerde ölçülemeyen karakteristikler laboratuvarda bulunan cihazlarla gerçekleştirilmektedir. Yuvarlanma yolu dairesellikleri, form hataları, pürüzlülükleri ve salgı, diklik, düzlemsellik, konsantriklik vb diğer karakteristiklerin ölçümleri imalat kalite kontrol planına göre gerçekleştirilmektedir. Kalite Güvence Müdürlüğü Ölçme Laboratuvarlarında kalibrasyon ve giriş muayene faaliyetleri de yürütülmektedir.

Laboratuvarlarda dairesellik ölçüm cihazları silindirik geometri ölçme cihazları, video kamera ölçüm sistemleri, koordinat ölçme cihazları, profil projeksiyon, kontur profil analiz cihazları ve hassas çap ölçme cihazları mevcuttur.

Kimya Laboratuvarı
Kimya laboratuvarında rulman ve rulman bileşenlerinin üretiminde kullanılan metal işleme sıvıları, ısıl işlem yağları, koruyucu yağlar, yıkama solventleri ve deterjanlarının analizi yapılmaktadır. Metal işleme sıvılarında PH, konsantrasyon, yoğunluk ve pas testi, koruyucu yağlarda viskozite, alev alma noktası tayini, iklim kabini ile korozyon testi ve partikül analizi, greslerde penetrasyon ve damlama noktası tayini yapılan testlerden bazılarıdır.

Metalografi Laboratuvarı
Tam donanımlı metalografi laboratuvarı rulman bileşenlerinde kullanılan malzemelerin mikroyapı ve mikrotemizlik kontrollerini ve kafes ve kapak imalatı için kullanılan düşük karbonlu çeliklerin mekanik ölçümlerini gerçekleştirmektedir.

Isıl işlem sonrası sertlik, mikroyapı, manyetik çatlak kontrol ve ovallik, büyüme, koniklik vb. ölçüsel kontroller laboratuvarımızda düzenli olarak yapılmaktadır.