• 30.01.2018

ASO'DAN ORS'YE İKİ ÖDÜL DAHA

Ankara Sanayi Odası (ASO), 54. kuruluş yılında, üyesi firmaların 2017 performanslarını değerlendirip, Beştepe Millet Kongre Merkezinde düzenlenen bir tören ile 54 ödül verdi. Bu ödüller, ihracat miktarı, ödenen kurumlar ve gelir vergisi miktarı, AR-GE merkezleri patent sayısı, yaratılan katma değer ve istihdam artışı olmak üzere 5 ayrı kategori üzerinden değerlendirme yapılarak 35 firmaya verilmiştir.

Ödül töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, Ankara Valisi Ercan Topaca, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, milletvekilleri, bürokratlar, ASO Yönetim üyeleri ve iş dünyası temsilcileri katılmıştır.

Konuşmalarda Türkiye toplamının patent ve faydalı model müracaatlarının % 14ü, AR-GE merkezlerinin % 15i, üretilen ileri teknoloji mamulllerinin % 20 si, AR-Gede çalışan mühendislerin % 28i Ankara'lı kuruluşlara ait olduğu vurgulanmıştır.

Tüm ileri teknoloji yatırımlarının % 30u da yine Ankara'lı kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bu vesile ile ASO, 2017 yüksek ihracat miktarı ve ödediği yüksek kurumlar vergisi değerlendirmesi ile ORS'ye iki kategoride birden ödül vermiştir.

© Copyright 2017 ORS