• 11.04.2018

ORS ANTİK GORDİON KENTİNİN DÜNYA MİRASI LİSTESİNE ALINMASI İÇİN YAPILAN FAALİYETLERE SPONSOR OLARAK KATKI SAĞLIYOR

UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına İlişkin Sözleşme gereğince fabrikamızın da sınırları içerisinde bulunduğu "GORDION Antik Şehri" 2012 yılında Dünya Mirası Merkezi'nin onayı ile "Dünya Mirası Aday Listesi"ne alınmıştır.


Aday listeye alınmasını takiben kentin "Dünya Mirası Listesine" alınabilmesi için Kültür Bakanlığı, Anadolu Medeniyetler Müzesi, üniversiteler ve yerel yönetimler bölgeye dikkat çekmek, tanınırlığını artırmak ve cazibe merkezi haline gelmesini sağlamak için bölgede bir dizi faaliyetler yürütmektedir.

Sınırları içerisinde bulunan Polatlı Belediyesi Başkanlığınca GORDION Antik Kenti'nin tanıtımı için 2012 yılından bugüne kadar değişik tarihlerde festival, konferans, gezi gibi faaliyetlerle yurt içinde ve yurt dışında tanıtım çalışmaları yapılmış ve yapmaya devam edilmektedir.


2018 yılından itibaren ise; bu tanıtım çalışmalarını daha da artırarak kurumsal hale gelmesini sağlamak amacı ile her sene Mayıs ayının ilk haftasında, Uluslar arası Maratonun da yer alacağı bir festival gerçekleştirilecektir. Bu sene, 5-6 Mayıs 2018 Cumartesi/Pazar günü yapılacak olan festival programı içinde ilk kez düzenlenecek maratonun amacı sportif bir faaliyetle de bölgeye farklı grupların dikkatini çekmektir.


Türkiye'nin çok önemli tarihi bir değeri olan GORDİON'u dünyaya tanıtmak, önemini anlatmak ve UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE kabul edilmesine katkı sağlamak amacıyla ilk defa düzenlenecek, Uluslararası Gordion Yarı Maratonuna ORS olarak katkı vermekten mutluluk duyuyoruz.


GORDİON'u DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE görmek en büyük arzumuzdur. Dolayısıyla, dünya mirasına ve Türkiye'ye yeni bir değer kazandıracak bu faaliyetleri ORS çok önemsemekte ve destek vermektedir. Bu hedefi gerçekleştirmek için çalışmaları milli bir görev olarak kabul eden ve emek harcayan herkese/her kuruma şükranlarımızı iletiyoruz.


Saygılarımızla,
ORS Yönetimi

 

© Copyright 2017 ORS